logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Krótkie kalendarium z historii 2. Korpusu Polskiego (1/3)

W października 1944 r. 2. Korpus Polski prowadził ciężkie boje z Niemcami w górach Apeninu Emiliańskiego, ubezpieczając 5. Korpus Brytyjski, nacierający w kierunku Bolonii. 28 października 1944 r. 18. Lwowski Batalion Strzelców wyzwolił rodzinną miejscowość Benito Mussoliniego – Predappio. Po wojnie wdzięczni mieszkańcy miasteczka ufundowali batalionowi sztandar „w podzięce za ludzkie traktowanie ich w czasie bitwy i po bitwie, za pomoc w odżywianiu dzieci biednych i głodnych tego miasta”.

W walkach nad Adriatykiem do końca grudnia 1944 r. podkomendni gen. Władysława Andersa stracili 269 zabitych, 1133 rannych i 17 zaginionych. Po wojnie poległych w Apeninie Emiliańskim polskich żołnierzy złożono na największym z czterech polskich cmentarzy wojennych znajdujących się na ziemi włoskiej – w Bolonii-San Lazzaro di Savena.

Od dziś przez trzy kolejne dni przypominamy o największych nekropoliach ze szczątkami polskich bohaterów, którzy spoczywają u podnóża Monte Cassino, w Loreto i Bolonii. Nie zapominamy o nich i kultywujemy ich czyny. W pierwszych dniach września grupa sześćdziesięciu osób – opiekunowie i młodzież ze szkół średnich regionu łódzkiego – laureaci przeprowadzonego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi konkursu „Ocaleni z »nieludzkiej ziemi«. Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1940-1950” – uczestniczyła w wyprawie edukacyjnej na Polskie Cmentarze Wojenne we Włoszech. Uczniom i nauczycielom towarzyszyli pracownicy IPN i Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego (wnioskodawca i organizator wydarzenia). Prowadzono zajęcia edukacyjne w terenie i upamiętniano podkomendnych gen. Władysława Andersa.

Wyprawa sfinansowana została ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki, w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

https://edukacja.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/210/210-928080_g.jpg

Zapraszamy do śledzenia kolejnego kalendarium 2. Korpusu – zatrzymamy się w Loreto.

Fot. Jacek Trajdos

Opcje strony