logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Konkurs facebookowy w 79. rocznicę operacji „Freston” – Łódź, 26 grudnia 2023 – 17 stycznia 2024

Zapraszając do lektury najnowszego wydawnictwa edukacyjnego Oddziału IPN w Łodzi, które przypomina historię przerzucenia pierwszej i jedynej brytyjskiej misji wojskowej na teren okupowanej przez Niemców Polski, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi przygotowało konkurs.

W dniach 26 grudnia 2023 r., a także 1, 3 i 17 stycznia 2024 r. na profilu facebookowym Oddziału IPN w Łodzi publikować będziemy po 5 pytań konkursowych.

Pięć osób, które jako pierwsze udzielą poprawnej odpowiedzi na wszystkie publikowane danego dnia pytania, otrzyma egzemplarz komiksu Operacja „Freston”. Spóźniona aliancka misja.

Odpowiedzi prosimy przesyłać drogą mailową na adres oben.lodz@ipn.gov.pl. W temacie maila należy wpisać „Operacja Freston”.

Szczegóły w załączonym regulaminie.

79. lat temu, w nocy z wtorku na środę 26/27 grudnia 1944 r., żołnierze AK ze zrzutowiska „Ogórek” na polach wsi Bystrzanowice, 30 km na południowy wschód od Częstochowy, odebrali pięciu skoczków – członków brytyjskiej misji wojskowej „Freston”. W jej składzie znaleźli się: płk Duane T. Hudson, mjr Peter Solly-Flood, mjr Peter Kemp, st. sierż. Donald Galbraith, a także kpt. Antoni Nikodem Pospieszalski, polski cichociemny, w czasie misji z przybraną fikcyjną tożsamością brytyjskiego oficera. W obliczu sukcesów Armii Czerwonej na froncie wschodnim o wysłanie tej misji polskie władze na uchodźstwie zabiegały już od drugiej połowy 1943 r. W marcu 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski w piśmie do Naczelnego Wodza w Londynie nalegał na „przesłanie drogą lotniczą komisji alianckiej, która byłaby świadkiem poczynań sowietów i mogła im przeciwdziałać”. Celem zakładanym przez Brytyjczyków miało być rozpoznanie nastrojów w Polsce, nawiązanie kontaktu z dowództwem Armii Krajowej oraz „ułatwienie kontaktów z Armią Czerwoną”. Zachodni alianci chcieli uzyskać z pierwszej ręki informacje o sytuacji w Polsce.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony