logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„»First to Fight«. Polacy na frontach II wojny światowej” – Europejska Noc Muzeów w Oddziale IPN w Łodzi – Łódź, 14/15 maja 2016

Za nami już ósma edycja Nocy Muzeów w łódzkim oddziale Instytutu PamięciNarodowej. Przedsięwzięcie, w ramach którego muzea, galerie i instytucje watrakcyjny sposób udostępniają bezpłatnie zwiedzającym w godzinach nocnych zbiory,zasoby, przedstawiają swój dorobek, przyciąga do każdego z nich setki osób. W Nocy Muzeów odbywającej się w Łodzi z 14 na 15 maja  2016 r. uczestniczyły 22 placówki muzealne, łącznie 60 instytucji i organizacji.

Pomiędzy godziną 18.00 a 1.00 w nocy setki odwiedzających trafiły również do siedziby Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35. Noc Muzeów w IPN odbywała się pod hasłem „»First to Fight«. Polacy na frontach II wojny światowej”.

Tradycyjnie już goście mieli możliwość zwiedzenia archiwum historycznego IPN, obejrzenia ekspozycji „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”. W tym roku zaproponowano prezentację „Weryfikacja, inwigilacja, infiltracja”, zawierającą dokumenty Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa dotyczące działań operacyjnych wobec środowiska żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Polski. Zaprezentowano również m.in. materiały łódzkiego Gestapo oraz materiały przekazane w darze przez rodzinę Stefana Odziemskiego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, mechanika lotniczego 303. Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego” im. Tadeusza Kościuszki oraz 315. Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”. W Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobów Archiwalnych odbył się pokaz technik konserwacji dokumentów.

Po zapoznaniu się z prezentacjami archiwistów odwiedzający mieli możliwość obejrzenia filmów dokumentalnych z epoki: Dzieci (reż. Michał Waszyński) oraz Children in refuge (reż. Eugeniusz Cękalski). Filmy opowiadają o losach polskich dzieci, które ewakuowano z ZSRS na Bliski Wschód wraz z armią gen. Władysława Andersa. Pokazy uzupełnione były komentarzem historycznym pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej.

Głównym punktem programu była prezentacja najnowszej wystawy łódzkiego IPN pt. „»First to Fight«. Polacy na frontach II wojny światowej” i towarzyszący jej quiz wiedzy historycznej poświęcony Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie podczas II wojny światowej. Nagrodami były publikacje i torby ze znakiem graficznym imprezy, zadrukowywane metodą sitodruku na oczach gości.

Nie zabrakło rozgrywek edukacyjnych gier planszowych o tematyce patriotycznej i wojennej, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej: „Polak Mały”, „Pamięć '39”, „ZnajZnak Monte Cassino”, puzzle „IV rozbiór Polski”.

Najmłodsi próbowali swych sił w kąciku plastycznym. Uruchomiony był również punkt sprzedaży publikacji Instytutu.

foto: Marzena Kumosińska

Opcje strony