logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Europejska Noc Muzeów w Oddziale IPN w Łodzi – Łódź, 16/17 maja 2015

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów w swojej siedzibie przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 w dniach 16/17 maja łódzki oddział IPN zaprezentował trzy wystawy poświęcone tematyce II wojny światowej:

  • „Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w latach II wojny światowej”, która ukazuje zbrodniczą politykę okupanta niemieckiego, realizowaną w trakcie wojny na obszarze województwa łódzkiego w granicach z sierpnia 1939 r.
  • „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury” (fragment 1939–1945), wystawa składa się z paneli, z których każdy opowiada o tym, co wydarzyło się w ciągu roku
  • „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego” – ekspozycja zbudowana jest z 20 biogramów łodzian, którzy walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim, oraz tych byłych powstańców, którzy po wojnie osiedli się tutaj i wnieśli wkład w życie społeczne i umysłowe miasta.

Odwiedzający IPN brali udział w quizie o historii Polski w latach II wojny światowej z licznymi nagrodami. Miłośnicy gier planszowych zaprezentowali swoje umiejętności w rozgrywkach w gry edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej: puzzle „IV rozbiór Polski”, „Awans” i „Pamięć '39”, a w kąciku dla najmłodszych nasi milusińscy zagrali w grę „Polak Mały”, gdzie gracz za pomocą puzzli – które można również wykorzystać do zabawy w memory – zapoznaje się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu.

Ciekawym przedsięwzięciem był również pokaz techniki sitodruku (wydruki były nagrodą za udział we wcześniej wspomnianym quizie historycznym)

W sali konferencyjnej odbył się pokaz filmów dokumentalnych: „Children in refuge”, „Dzieci” oraz „Aus Lodz wird Litzmannstadt”

Podobnie, jak w poprzednich latach stałym punktem spotkania był kiermasz publikacji IPN.

Natomiast pion archiwalny łódzkiego oddziału IPN zaprezentował stałą wystawę „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”. Jak co roku zwiedzający mieli okazję do wejścia do archiwum historycznego IPN, w którym obok materiałów organów bezpieczeństwa PRL były prezentowane ciekawsze dokumenty wytworzone przez aparat represji III Rzeszy Niemieckiej, np. akta Tajnej Policji Państwowej Oddział w Łodzi (Gestapo) oraz fotografie stereoskopowe z okresu okupacji niemieckiej. Ponadto pracownicy pionu archiwalnego demonstrowali techniki konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony