logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Noc Muzeów – Łódź, 16/17 maja 2009

W ramach Nocy Muzeów pracownicy łódzkiego oddziału Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, przygotowali bogaty program prezentujący specyfikę pracy w tym szczególnym archiwum. Siedzibę oddziału odwiedziło bardzo dużo zwiedzających. Tej nocy łodzianie mieli po raz pierwszy w historii istnienia Instytutu okazję obejrzenia magazynu akt, znanego dotychczas jedynie z przekazów medialnych. Prezentacja przykładowych materiałów operacyjnych, wytworzonych przez organy bezpieczeństwa, poprzedzona była wystawą „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”. Ekspozycja, na którą składają się dokumenty powstałe w wyniku działalności Tajnej Policji Państwowej (Gestapo), służb specjalnych PRL, jednostek Milicji Obywatelskiej, sądów i prokuratur, oraz materiały pochodzące z darów osób prywatnych, odzwierciedla strukturę zasobu łódzkiego oddziału Instytutu. Zwiedzający mieli także niepowtarzalną okazję poznania różnych metod konserwacji archiwaliów.

Prezentowano również filmy pochodzące z zasobu archiwalnego oddziału (prezentacja cykliczna): „XXX-lecie MO i SB”, „Zabezpieczenie meczu piłkarskiego przez ZOMO i MO”, „Musztra ZOMO”, „Migawki z ulic Łodzi”. Pokaz uzupełniała projekcja slajdów, pokazująca pracę archiwistów.

Zainteresowaniem cieszyła się przygotowana przez pion edukacyjny łódzkiego IPN ekspozycja „Jarocin w obiektywie bezpieki”, prezentującą materiały operacyjne służby bezpieczeństwa, dotyczące festiwalu rockowego w Jarocinie.

Odwiedzający kupowali publikacje Instytutu Pamięci Narodowej oraz mogli składać wnioski o udostępnienie dokumentów.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony