logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Warsztaty na temat losów żołnierzy gen. Andersa – Stolec, 22 stycznia 2019

Pracownicy pionu edukacyjnego Oddziału IPN w Łodzi przeprowadzili nietypowe warsztaty historyczne na temat losów żołnierzy Armii gen. Władysława Andersa. Głównym ich elementem była gra planszowa „Miś Wojtek”.

22 stycznia 2019 r. pracownicy pionu edukacyjnego Oddziału IPN w Łodzi przeprowadzili nietypowe warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Stolcu. Tematem zajęć były losy żołnierzy Armii gen. Władysława Andersa, a głównym ich elementem gra planszowa „Miś Wojtek”.
 
Jak tłumaczy dr Bartłomiej Kluska, pomysłodawca warsztatów, założeniem organizatorów było niegroźne „oszukanie” uczniów. – Chcieliśmy przekonać ich, że uczestniczą nie w zajęciach edukacyjnych, lecz w turnieju gry – wyjaśnia.
 
Na kilka tygodni przed zajęciami pracownicy IPN ogłosili zatem turniej Misia Wojtka, w którym udział mieli wziąć uczniowie SP w Stolcu i nieodległej SP w Broszkach. Obie szkoły z wyprzedzeniem otrzymały egzemplarze gry, by zawodnicy mogli zapoznać się z zasadami zabawy i potrenować strategie prowadzące do sukcesu na planszy.
 
Turniejowe zmagania poprzedziła prelekcja Artura Ossowskiego, naczelnika pionu edukacyjnego łódzkiego oddziału IPN, poświęcona historii Armii gen. Andersa, a także projekcja filmu dokumentalnego „Dzieci” w reżyserii Michała Waszyńskiego, które zwieńczył sprawdzian wiedzy. Rezultaty testu pozwalają stwierdzić, że uczniowie, mimo ekscytacji nadchodzącym turniejem, z uwagą słuchali części „teoretycznej”.
 
Dopiero po teście zawodnicy przystąpili do zmagań na planszy. Doświadczeni uczniowie SP w Stolcu, którzy odnieśli sukcesy w ubiegłorocznym ogólnopolskim Turnieju Gwiaździstej Eskadry gier lotniczych IPN, znaleźli w uczniach SP w Broszkach godnych przeciwników. Nikt nie odstawał, a faworyci do ostatniej rundy nie mogli być pewni sukcesu. Wysoki i wyrównany poziom rozgrywek sprawił, że ostatecznie o miejscach na podium turnieju zadecydował i tak... wynik sprawdzianu wiedzy. By zwyciężyć, potrzebna była zatem nie tylko sprawność w grach planszowych, ale również wiedza historyczna.
 
Nagrodami dla najlepszych – poza ocenami bardzo dobrymi – były planszówki IPN: „Kolejka” oraz „Niepodległa”, które pozwolą laureatom kontynuować przygodę z tą formą edukacji historycznej. Najlepsi mogą również traktować udział w warsztatach jako trening przez ogólnopolskim turniejem Misia Wojtka, którego regionalne eliminacje odbędą się w Łodzi już w marcu.

Oddział IPN w Łodzi dziękuje p. Małgorzacie Świętczak, dyrektor SP w Stolcu, oraz p. Karolinie Frejek, tamtejszej nauczycielce historii, za pomoc w realizacji zajęć.

tekst i foto: Bartłomiej Kluska

 • foto: Bartłomiej Kluska
  foto: Bartłomiej Kluska
 • foto: Bartłomiej Kluska
  foto: Bartłomiej Kluska
 • foto: Bartłomiej Kluska
  foto: Bartłomiej Kluska
 • foto: Bartłomiej Kluska
  foto: Bartłomiej Kluska
 • foto: Bartłomiej Kluska
  foto: Bartłomiej Kluska
 • foto: Bartłomiej Kluska
  foto: Bartłomiej Kluska

Opcje strony