logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Prezentacja komiksu „Operacja »Freston«. Spóźniona aliancka misja” z udziałem muzycznej rodziny Pospieszalskich – Łódź, 19 stycznia 2024

W 79. rocznicę ostatniego rozkazu gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” o rozwiązaniu Armii Krajowej zaprosiliśmy na spotkanie – prezentację komiksu poświęconego spóźnionej alianckiej misji – operacji „Freston”.

Narracja komiksu zbudowana jest wokół postaci kpt. Antoniego Pospieszalskiego, cichociemnego uczestniczącego pod przybranym nazwiskiem w brytyjskiej misji obserwacyjnej „Freston”, pierwszej i jedynej alianckiej misji wojskowej skierowanej do Armii Krajowej w okupowanej przez Niemców Polsce. Bohaterami drugiego planu są żołnierze AK, którzy misję przyjmowali i ochraniali oraz dowódca AK. Pozostająca w zupełnym tle geopolityka jest w istocie zagadnieniem kluczowym tej opowieści, pozwalającym unaocznić młodemu odbiorcy tragiczną sytuację, w jakiej znalazła się Polska w 1945 roku.

– Przemiana, jaka dokonuje się w świadomości brytyjskich członków misji, może pomóc każdemu z nas uzmysłowić sobie grozę położenia Polski w tamtym czasie – mówi Marzena Kumosińska, autorka scenariusza i części historycznej komiksu. – Dla nauczycieli historii komiks może stanowić wymowną ilustrację do lekcji o Jałcie – zaznacza.

Na temat kontekstu historycznego, w jaki wpisują się losy kpt. Pospieszalskiego i sama misja „Freston”, rozmawiali na spotkaniu zorganizowanym 19 stycznia 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi: red. Jan Pospieszalski, bratanek głównego bohatera opowieści, Marzena Kumosińska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, oraz dr Tomasz Toborek, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, recenzent wydawnictwa.
 
Na spotkaniu obecny był także Mateusz Pospieszalski (również bratanek kpt. Pospieszalskiego), a także reprezentujący kolejne pokolenie Barbara, Franciszek i Łukasz Pospieszalscy. Członkowie muzycznej rodziny zaprezentowali krótki recital.
 

Komiks „Operacja »Freston«. Spóźniona aliancka misja” jest bezpłatnie dystrybuowany w szkołach, w wersji elektronicznej dostępny jest do pobrania w zakładce „Edukacja” na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszyscy zainteresowani komiksem w wersji papierowej mogą otrzymać darmowy egzemplarz w punkcie sprzedaży publikacji IPN przy zakupie min. trzech książek lub gier.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut

Opcje strony