logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Prelekcje i pokazy filmu w 75. rocznicę zamodowania ppłk. Wacława Lipińskiego – Sieradz i Łódź, 4 i 9 kwietnia 2024

4 kwietnia 1949 r. w stalinowskim więzieniu we Wronkach zamordowano, najprawdopodobniej na polecenie władz komunistycznych, ppłk. dr. hab. Wacława Lipińskiego, historyka, oficera Wojska Polskiego, działacza niepodległościowego, który we wrześniu 1939 r. obok Stefana Starzyńskiego zasłynął jako głos walczącej stolicy. Na spotkaniach w Sieradzu i w Łodzi przypomnieliśmy tę postać.

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nazwisko Lipińskiego wymazywano z kart historii. Jego twórczość ocenzurowano, książki usuwano z bibliotek. W wolnej Polsce nie ustają wysiłki, by pamięć o ppłk. Wacławie Lipińskim przywrócić.

Staraniem Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi w łódzkiej Fabryce Aktywności Miejskiej zorganizowano 9 kwietnia prelekcję i pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego Marzeny Kumosińskiej (OBEN IPN w Łodzi) Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński (TVP Historia, 2019, 56 min.).

W spotkaniu wziął udział ppłk Karol Piskorski, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, a także mieszkająca w Łodzi rodzina Wacława Lipińskiego. Poprowadził je Dariusz Nowiński, prezes Towarzystwa „Strzelec”.

Kontekstem spotkania były starania o upamiętnienie w przestrzeni miejskiej postaci Pułkownika, który urodził się w Łodzi, tutaj wraz z kolegami zakładał pierwsze harcerstwo i stąd jesienią 1914 r. wraz ze swoją drużyną wyszedł do formujących się Legionów Polskich.

4 kwietnia film i prelekcja zostały przedstawione więźniom Zakładu Karnego w Sieradzu.

Film Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński ukazał się jako dodatek do „Biuletynu IPN” nr 9 z 2020 r.

Zachęcamy też do sięgania po wydany przez IPN audiobook Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy Wacława Lipińskiego, zawierający również archiwalne nagrania głosu Wacława Lipińskiego z września 1939 r. W wersji online dostępne są na portalu IPNtv.

Polecamy też wideoczat z historią poświęcony Wacławowi Lipińskiemu, a także dostępny online zapis spotkania „Tajemnice śmierci Wacława Lipińskiego” z cyklu „Historia zza kulis”.

fot. Bożena Janowska, ZK w Sieradzu

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut

 

Ppłk dr hab. Wacław Lipiński przed mikrofonem radiowym. Fot. Archiwum IPN.

Opcje strony