logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Śladami Bohaterów" - „Szlakami walk oddziału partyzanckiego AK-WiN Hieronima Dekutowskiego "Zapory" 1944-1956”

Przewodnik historyczno-turystyczny "Śladami Bohaterów" - „Szlakami walk oddziału partyzanckiego AK-WiN Hieronima Dekutowskiego "Zapory" 1944-1956”

W sobotę 24 września, w 104. rocznicę urodzin Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, na Placu Zamkowym w Lublinie, pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK-WiN Zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” poległym w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1955, odbyła się premierowa prezentacja trzeciego tomu przewodnika historyczno-turystycznego z serii „Śladami Bohaterów”, przygotowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, w którym tym razem trasy wiodą „Szlakami walk oddziału partyzanckiego AK–WiN Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w latach 1943–1956”.

Podczas II wojny światowej, a także w pierwszych latach powojennych, żołnierze dowodzeni przez mjr. „Zaporę” tworzyli najliczniejsze i najaktywniejsze oddziały zbrojne na terenie południowo-zachodniej Lubelszczyzny. Formacje te wyróżniały się dużą ideowością, dyscypliną, dobrym wyszkoleniem i przede wszystkim skutecznością. Wieloletnia działalność „Zapory” i jego podkomendnych, walczących również po śmierci dowódcy, liczebność i skomplikowana struktura zgrupowania oraz rozległy obszar działań sprawiły, że miejsca pamięci związane z „Zaporczykami” rozsiane są po całej ziemi lubelskiej.

 

 

Nasz nowy przewodnik historyczno–turystyczny, którego autorem jest Rafał Surdacki, a przygotowany został przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, prowadzi po trzech współczesnych powiatach: lubelskim oraz położonych na zachód – opolskim i kraśnickim. Wędrówkę ograniczono więc do terenów, na których działał trzon zgrupowania z komendantem na czele, a jedynym wyjątkiem jest rejon Piaski–Fajsławice w powiecie krasnostawskim, gdzie walczył podległy „Zaporze” oddział Antoniego Kopaczewskiego „Lwa”.

 

 

Gośćmi specjalnymi sobotniego wydarzenia byli m.in. motocykliści ze Stowarzyszenia FG PATRIA ŁĘCZNA, oraz klubów FG BRACTWO HARLEY DAVIDSON LUBLIN i FG AIKI BIKER, którzy po zakończeniu prezentacji, z naszym przewodnikiem w ręku, wyruszyli w trasę po wybranych miejscach pamięci zlokalizowanych w Lublinie i okolicach, gdzie zapalili znicze i oddali hołd bohaterom, którzy kilkadziesiąt lat temu zmagali się z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem pod komendą jednego z najsłynniejszych dowódców polowych podziemia niepodległościowego w Polsce.

Wśród zaproszonych gości pojawiły się również harcerki z 10. Drużyny Lubelskiej "Orawa", które - poczynając od Lubelskiego Zamku - przemierzyły fragment trasy wskazanej w przewodniku, docierając do kilku punków zlokalizowanych w Lublinie.

 

Egzemplarze przewodników można będzie odbierać w siedzibie IPN Lublin (ul. Wodopojna 2) w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku.

Koncepcja serii wydawniczej „Śladami Bohaterów”: Magdalena Śladecka
Opracowanie przewodnika oraz treści historycznej na mapie: Rafał Surdacki
Redakcja i korekta: Grzegorz Makus
Opracowanie autorskie i kartograficzne mapy: Paweł Cebrykow, Leszek Grzechnik, Krzysztof Kałamucki
Opracowanie wersji internetowej map: Grzegorz Gałęzowski
Skład i łamanie tekstu: Marek Popielnicki
Projekty okładek i etui: Krzysztoł Kałamucki, Artur Żuchowski

Wydawca: Oddział IPN – KŚZpNP w Lublinie
Realizacja: Kartpol, Lublin

Nasze przewodniki dostępne są również w wersji online na stronie Edukacja IPN

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony