logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wystawy i materiały edukacyjne OBEN IPN w Lublinie dla Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

W ramach Przystanku Historia w Tomaszowie Lubelskim, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie podjęło wiele różnych działań:

  • Na początku lutego 2021 r. przekazano do Muzeum pakiet materiałów edukacyjnych, które trafiły do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu tomaszowskiego.

  • W dniach 28 luty – 1 marca 2021 r., w Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego w Tomaszowie Lubelskim, w ramach Przystanku Historia, odbył się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie udostępniło materiały dotyczące niepodległościowego podziemia z pow. tomaszowskiego, przygotowane przez pracownika OBEN, które zostały udostępnione odwiedzającym Izbę Pamięci. W marcu 2021 r. odwiedzający Izbę mogli również obejrzeć filmy edukacyjne przygotowane przez IPN w Lublinie z serii "Z archiwum IPN", poświęcone losom żołnierzy podziemia z Tomaszowskiego, tj. Jana Leontowicza „Burty” i Jana Turzynieckiego „Mogiłki” oraz pobrać materiały edukacyjne przygotowane przez IPN. Na ceglanym murze przed wejściem do Izby Pamięci Terroru wyeksponowano wystawę banerową o Żołnierzach Wyklętych. Około 14 kwietnia zostanie ona zamieniona na wystawę o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

  • W dniu 1 marca 2021 r., przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” podczas którego otwarto wystawę IPN w Lublinie „Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1944-1963”. Przy współpracy OBEN IPN w Lublinie przygotowano okolicznościowy plakat, który został rozwieszony w Tomaszowie Lubelskim.

  •  

 

  • W dniu 16 marca 2021 Dyrektor Muzeum Robert Czyż wygłosił dwie prelekcje online o pobycie Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim. Wspólnie z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Lublinie opracowano scenariusz lekcji dla uczniów klas 1–3 szkół podstawowych o Józefie Piłsudskim, wykorzystując prezentację, krzyżówkę online, puzle. Każda z 14 klas otrzymała, przekazane przez OBEN IPN w Lublinie, puzzle z wizerunkiem Marszałka, które po ułożeniu znajdą się w klasowym kąciku poświęconym Marszałkowi. W czasie prelekcji przeprowadzane były konkursy w których nagrodami były puzzle i gry edukacyjne ufundowane przez IPN w Lublinie. Scenariusz lekcji „Pobyt Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie” wraz z obudową dydaktyczną przesłano do szkół powiatu tomaszowskego.

  • Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie przekazało również materiały edukacyjne, jako nagrody dla laureatów konkursu „Wąsy Józefa Piłsudskiego” przygotowanego przez Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera, Szkołę Podstawową nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i IPN Oddział w Lublinie. Na konkurs wpłynęło 97 prac plastycznych młodszych uczniów szkół podstawowych. Twórcy 10 najlepszych prac otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim i IPN Oddział w Lublinie. Prace pokonkursowe były prezentowane w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim, a następnie zostaną zaprezentowane na wystawie z okazji 100-lecia pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim, organizowanej przez Muzeum Regionalne. Jest to początek działań edukacyjnych podejmowanych w ramach Przystanku Historia w Tomaszowie Lubelskim, których efektem końcowym ma być wykonanie muralu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na budynku szkoły podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lubelskim.

 

 

  • Od połowy marca 2021 r. w Tomaszowie Lubelskim, w ramach współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, prezentowane są wystawy banerowe:

  • „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit” - prezentowana na płocie przy wejściu do I LO i Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, eksponowana z okazji kolejnej rocznicy zbrodni katyńskiej. Towarzyszy jej propagowanie na stronie Muzeum oraz przesłanie informacji do szkół ponadpodstawowych i podstawowych pow. tomaszowskiego o qizzie na temat Zbrodni Katyńskiej, organizowanym przez OBEN IPN w Lublinie.

 

 

 

  • Olęta Lwowskie” - zlokalizowana przy alei prowadzącej do Muzeum Regionalnego, na terenie kompleksu należącego do I LO. Wystawa, udostępniona przez IPN Oddział we Wrocławiu, została wydrukowana I przekazana przez OBEN IPN w Lublinie. Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie przekazało również materiały edukacyjne, które posłużą do opracowywania scenariuszy lekcji na temat walk o Lwów w okresie kształtowania się bytu państwa polskiego.

 

 

  • Integralną częścią projektu „Józef Piłsudski w Tomaszowie Lubelskim” jest wystawa przygotowana przez IPN „Będzie wolna albo nie będzie jej wcale”, która do końca września 2021 r. będzie prezentowana na I piętrze budynku Muzeum Regionalnego.

Opcje strony