logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Blok edukacyjny "Wrześniowy Etos" – Tomaszów Lubelski, 16-18 września 2021

W 82. rocznicę jednej z najważniejszych bitew września 1939 r. – pod Tomaszowem Lubelskim - odbył się, w ramach Przystanku Historia IPN Tomaszów Lubelski, trzydniowy blok edukacyjny „Wrześniowy Etos”.

 

 

Wydarzenie rozpoczęło się 16 września od rajdu pojazdów historycznych „Szlakiem 6 Dywizji Piechoty”. Od godz. 9.00 do 17.00 członkowie grup rekonstrukcyjnych na zabytkowych pojazdach wojskowych przemierzyli trasę Susiec – Paary – Maziły, a pierwszy dzień zakończył spektakl słowno-muzyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego pt. „Wrześniowy Etos”w Tomaszowskim Domu Kultury.

 

 

 

 

Kolejne dwa dni (17-18 września) zostały wypełnione wieloma historycznymi atrakcjami, m.in.: pokazem pojazdów historycznych, prezentacją wystaw, zajęciami edukacyjnymi dla dzieci, turniejami gier planszowych IPN, konkursami i blokami filmowymi „Obrazy Września ‘39”. Odbyły się również uroczystości patriotyczne na cmentarzu Żołnierzy Września 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim oraz X Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto, 17 września o godzinie 17.00, w Izbie Terroru Komunistycznego „Smocza Jama” w Tomaszowie Lubelskim, odbyła się promocja nowego wydawnictwa IPN w Lublinie, przewodnika historyczno-turystycznego z serii „Śladami Bohaterów”, pt. „Szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia na Zamojszczyźnie w latach 1944-1956”.

 

 

W okresie od 1944 do 1947 roku, na terenie kilku powiatów tego regionu, działało wiele oddziałów partyzanckich, podporządkowanych Obwodowi i Inspektoratowi Zamojskiemu AK-DSZ-WiN, a po amnestii w 1947 roku nadal walczyły grupy wchodzące wówczas w skład II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski. Z naszym przewodnikiem w ręku poznacie nie tylko historię bohaterskich akcji Żołnierzy wyklętych, ale zaprowadzi on Was również w miejsca oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych, często nieznane bądź zapomniane, ale zawsze związane z walką lub męczeństwem żołnierzy niepodległościowego podziemia. Zapraszamy do poznania losów ludzi, którzy z bronią w ręku zmagali się z komunistami na Zamojszczyźnie do połowy lat 50. XX wieku.

 

 

 

 

Organizator:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Współpraca:
Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

Zwieńczeniem obchodów 82. rocznicy bitwy pod Tomaszowem Lubelskim była  niedzielna (19.09) rekonstrukcja historyczna, w której udział wzięło 250 rekonstruktorów i ponad 20 pojazdów historycznych. Rekonstrukcja oparta była o działania 6 Dywizji Piechoty pod Narolem we wrześniu 1939 roku. Oddziały tej dywizji starły się tam z Niemcami. Atak, przeprowadzony z ogromnym zacięciem, doprowadził do wyparcia wojsk niemieckich z Narola. Później czołowe oddziały 6 Dywizji walczyły z Niemcami pod Werchratą, również wygrywając. Właśnie te walki posłużyły jako scenariusz rekonstrukcji.

 

 

Opcje strony