logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza

Zobacz wirtualny spacer po Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza!

Ks. Roman Kotlarz wielokrotnie dawał wyraz wrażliwości na ludzką krzywdę, wsparcia robotników i sprzeciwu wobec komunizmu. Za jego postawę ze strony bezpieki spotykały go szykany i bicie.
Zmarł 18 sierpnia 1976 r. prawdopodobnie w wyniku tego jak okrutnie potraktowali go funkcjonariusze aparatu komunistycznego.

- Wciąż nie jest jasne, kto odpowiada za śmierć ks. Romana Kotlarza w sierpniu 1976 r. Ale dzięki ostatnim działaniom pionu śledczego IPN wiemy coraz więcej o tej sprawie, a tym samym o mechanizmach działania PRL-owskiego aparatu represji wobec duchowieństwa katolickiego - pisze dr Arkadiusz Kutkowski z Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.

Przystanek Historia w Trablicach-Pelagowie znajduje się w budynku dawnej plebanii zamieszkałym w latach 1961-1976 r. przez ks. Romana Kotlarza – kapłana, który był represjonowany po wydarzeniach Czerwca 1976 r. i zmarł w niewyjaśnionych do końca.

 

 

Zobaczcie wideo z wirtualnego spaceru po Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza, symbolu robotniczych strajków w Radomiu w czerwcu 1976 r. Naszym przewodnikiem jest dr Arkadiusz Kutkowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie - Delegatura w Radomiu), który opowiada o życiu bohaterskiego duchownego.

Oprócz wystawy poświęconej pamięci ks. Kotlarza zobaczycie dokumenty i artefakty związane z duchownym.

Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza mieści się w Przystanku Historia IPN w Trablicach-Pelagowie.

Działania edukacyjne placówki skupiają się na prezentacji historii najnowszej regionu radomskiego, w tym zwłaszcza Protestu Robotniczego w czerwcu 1976 r. oraz działalności duszpasterskiej ks. Kotlarza. Obejmują warsztaty historyczne i lekcje dla uczniów, spotkania ze świadkami historii i przygotowywanie materiałów edukacyjnych. Stałym wyposażeniem Przystanku jest wystawa „…ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza” oraz pamiątki związane z posługą księdza. Do dyspozycji zwiedzających jest przewodnik (po wcześniejszym umówieniu się).

Kontakt:

Przystanek Historia IPN – Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza

Trablice 29, 26 – 604 Kowala,

tel. 48–368–24–22

 

 

Opcje strony