logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

45. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

15-18 sierpnia 2021 r. w Trablicach-Pelagowie odbyły się uroczystości upamiętniające postać bohaterskiego duchownego.

W dniach 15-18 sierpnia 2021 r. w Pelagowie odbyły się uroczystości związane z 45. rocznicą śmierci ks. Romana Kotlarza. Ten niezłomny duchowny brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 r., a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach i w rezultacie sam stał się ofiarą bezprawnych działań ze strony PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią 18 sierpnia 1976 r. Sprawcy nigdy nie zostali ukarani.

Program uroczystości:

Niedziela, 15 sierpnia 2021 r.

  • Godz. 11.00 – Kościół MB Częstochowskiej w Trablicach-Pelagowie
  • Koncert „Matko – ratuj” (wykonawcy: Olga Bończyk - aktorka/narrator, Ewa Spanowska - sopran, Karol Lizak - tenor, Robert Grudzień - organy, Anna Drela - scenariusz).

Środa, 18 sierpnia 2021 r.

  • Godz. 17.00 – Kościół MB Częstochowskiej w Trablicach-Pelagowie – msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza. Po mszy przemarsz pod Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza – Przystanek Historia IPN, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą księdza i uroczyste przekazanie odznaczeń przyznanych pośmiertnie duchownemu.

Gościem uroczystości rocznicowych w Pelagowie był m.in. nowy ordynariusz radomski - ks. biskup Marek Solarczyk. Hierarcha odprawił mszę świętą w intencji ks. Kotlarza i zapewnił, że kościół radomski jest żywo zainteresowany przebiegiem procesu beatyfikacyjnego duchownego z Pelagowa. Zainteresował się też działalnością Przystanku IPN w Pelagowie i podejmowanymi tam działaniami edukacyjnymi.

Następnie uczestnicy przemaszerowali z kościoła parafialnego w Pelagowie pod Przystanek Historia IPN - Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza i tam złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym duchownego. Tam też rodzina ks. Kotlarza - Państwo Mieczysława Forystek i Eugeniusz Kotlarz przekazali Izbie odznaczenia przyznane pośmiertnie duchownemu przez Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczenia odebrali Marcin Krzysztofik, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie oraz Dariusz Bulski, wójt gminy Kowala.

Wielu uczestników zainteresowało się wystawą "Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Millenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956-1966/1967" przygotowanej przez pracowników lubelskiego IPN. Finałm uroczystości był poczęstunek ufundowany przez władze gminy Kowala.

Opcje strony