logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wyniki konkursu historyczno-plastycznego „Bitwa Warszawska 1920” dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego

W ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zorganizowało konkurs historyczno-plastyczny dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego.

Mimo trudności związanych z pandemią i przejściem na tryb nauczania zdalnego kolejny konkurs OBEN IPN w Warszawie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano 81 prac plastycznych, a wszystkich uczestników było ponad 100, ponieważ wiele prac powstawało w zespołach dwu-, trzyosobowych.

Zgodnie z regulaminem uczestnicy nadesłali prace w formie kolażu, czyli kompozycji różnych technik, materiałów i tworzyw. Wszystkie prace spełniają kryteria konkursowe i świadczą o dużej wiedzy historycznej uczniów. Prace uwzględniają najważniejsze postacie, miejsca, wydarzenia, symbole, elementy propagandowe związane z „osiemnastą najważniejszą bitwą w dziejach świata”. Układ elementów nadesłanych kolaży jest w przeważającej większości przemyślany i spójny plastycznie. Prace powstawały pod kierunkiem nauczycieli, wychowawców oraz rodziców. Doceniamy ogromne zaangażowanie opiekunów oraz niebywałą inwencję twórczą, pomysłowość i talent uczestników.

Komisja konkursowa powołana przez naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie przyznała nagrody i wyróżnienia:

W kategorii pierwszej prace uczniów klas IV-VI:

  1. Miejsce I

Cud wiary – siły oręża / Agata Kurpińska, Zuzanna Kurpińska, Lilianna Przekazińska

  1. Miejsce II

Bitwa Warszawska – wszystko, co ważne / Matylda Otolska

  1. Miejsce III

Piłsudski na koniu / Wiktoria Nowakowska

 

Wyróżnienia:

Bitwa Warszawska 1920 / Antoni Jaczewski

Obraz „Cud nad Wisłą / Małgorzata Sroka

Bój pod Ossowem / Lilianna Stelmach


 

W kategorii drugiej prace uczniów klas VII-VIII:

  1. Miejsce I

Plakat - kolaż Bitwy Warszawskiej / Lena Badylak

  1. Miejsce II ex aequo dwie prace:

Cud nad Wisłą na Instagramie / Amelia Gałaj

Cud nad Wisłą / Nela Pawłowska

  1. Miejsce III

      Pradziadek Józef – uczestnik Bitwy Warszawskiej 1920 / Maksymilian Solarz

 

Wyróżnienia:

Biurko Generała / Zuzanna Kozioł

Setna rocznica cudu nad Wisłą / Natalia Gregorczyk, Marek Gregorczyk.


 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie – ogromne zaangażowanie i pokonanie trudności związanych z obostrzeniami sanitarno-epidemicznymi. Wyrażamy swoje uznanie dla pracy nauczycieli i rodziców w inspirowaniu i rozwijaniu talentu oraz zainteresowania dzieci i młodzieży historią. Jesteśmy pod wrażeniem wykonanej przez Was pracy!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i upominki. Ze zwycięzcami skontaktujemy się w sprawie odbioru nagród rzeczowych. Z powodów epidemicznych zaplanowany na listopad uroczysty finał i wystawa prac w Przystanku Historia nie odbędą się. Spotkamy się na finale zorganizowanym on-line, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość zaprezentowania wykonanych prac i porozmawianiu o nich. Informacje o spotkaniu planowanym na platformie Teams prześlemy wszystkim uczestnikom, pojawią się one też na naszej stronie internetowej.

W „Aktualnościach”, które znajdują się poniżej, będziemy stopniowo prezentować wszystkie prace konkursowe.