logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Konkurs plastyczny „Polscy lotnicy w Bitwie o Anglię”

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Polscy lotnicy w Bitwie o Anglię” nastąpi w poniedziałek 15 czerwca 2020 r.

 „Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity”  - tak wspominał przełomowy dzień Bitwy o Anglię 15 września płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303.

 Obok Bitwy Warszawskiej oraz Bitwy o Narwik to właśnie zmagania polskich lotników w Bitwie o Anglię mają w tym roku swoją okrągłą rocznicę. Z tego powodu Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Wrocław ogłasza konkurs plastyczny o bohaterskich polskich lotnikach, którzy m.in. w dywizjonie 303 walczyli z niemiecką Luftwaffe o panowanie nad brytyjskim niebem w lecie i jesienią 1940 r.

Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkich uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym „Polscy lotnicy w Bitwie o Anglię”.

Konkurs ma formę plastyczną i polega na własnoręcznym wykonaniu przez uczestników pracy dowolną metodą plastyczną (np. rysunek, szkic, malunku, kolaż itp.), przedstawiającej autorską wizję udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię.

Każda praca powinna zawierać tytuł nawiązujący do wybranego epizodu Bitwy o Anglię, a także maksymalnie 3 zdaniowy opis, zamieszczony u dołu pracy lub na jej odwrocie. Konkurs ma na celu popularyzację wiedzy dotyczącej udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię.

W celu zainspirowania uczestników konkursu od dnia jego rozpoczęcia (11 maja 2020 r.) zostaną opublikowane na stronach internetowych i facebooku IPN Wrocław wybrane fotografie i grafiki związane z tematyką konkursu.

Uczestnicy zostaną sklasyfikowani w trzech kategoriach wiekowych: 7–9 lat, 10–12 lat i 13–15 lat. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w każdej z trzech kategorii wiekowych. Nagrodzeni uczestnicy otrzymają od Oddziału IPN Wrocław pakiety edukacyjne, w tym gry planszowe wydane przez IPN. Prace należy nadsyłać na adres korespondencyjny Oddziału IPN-KŚZpNP we Wrocławiu, ul. Długosza 48, 51-162 Wrocław do 8 czerwca 2020 r. W razie pytań proszę się kontaktować z Markiem Stefanem (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu), tel. 71 326 97 53, e-mail: marek.stefan@ipn.gov.pl.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony