logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Ziemianie jako sąsiedzi – kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918-1945 Debata historyków, Kraków, 1 grudnia 2021 r. godz. 16.00-17.30

Po dziesięciu latach wolności Polski, dorobek Wasz iście jest bardzo wielki – to też wytrwale, równo i z umiarem, bądźcie nadal apostołkami Narodu, przygotowujcie glebę, a na przygotowaną rzucajcie ziarno siewne, zdrowe, z całem umiłowaniem pracy, pisała Maria Kleniewska do członkiń Stowarzyszenia Ziemianek, które z pełną świadomością i zaangażowaniem wprowadzały w życie założenia ziemiańskiego etosu, polegającego przede wszystkim na odpowiedzialności za społeczeństwo, szczególnie za jego część zamieszkałą na wsi.

W podobny sposób działali w członkowie Związku Ziemian, którzy poprzez pracę i edukację dążyli do podniesienia poziomu ogółu społeczeństwa. Dwór bowiem od zawsze był punktem odniesienia dla społeczności wiejskiej, która czerpała z tych wzorców nieustannie. Podnoszenie poziomu gospodarstw chłopskich, wychowanie patriotyczne, edukacja na poziomie szkół powszechnych, nauka zawodów, czy też nawet odwzorowanie trendów mody lub prowadzenia gospodarstwa domowego stały się tymi elementami kulturowymi, które odcisnęły na ówczesnym społeczeństwie wiejskim niepodważalną pieczęć. Celem ziemian był rozwój Narodu do życia w pokoju i dobrobycie.

Oddział IPN w Krakowie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu oraz Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie zapraszają na debatę historyków o znaczeniu ziemiaństwa dla polskiego społeczeństwa w latach 1914-1945.

W dyskusji wezmą udział:

  • prof. dr hab. Tadeusz Epsztein (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)
  • prof. dr hab. Jerzy Gapys (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
  • prof. dr hab. Marian Wolski (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

 

Zainteresowanych uczestnictwem on-line w debacie, prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: marcin.chorazki@ipn.gov.pl

Zgłoszenia są przyjmowane do 30 listopada.

Dostęp do mitingu na platformie ZOOM:

 https://zoom.us/j/97937746347?pwd=WnBMalpoNmJCbjdhR1pZbmdlUTA4QT09

 Meeting ID: 979 3774 6347

Passcode: 876319

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony