logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Seminarium dla nauczycieli „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”, część II

W środę 27 kwietnia odbyła się część druga wrocławskiego seminarium dla nauczycieli „Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”. Zorganizowane przez IPN Wrocław wydarzenie, w którym uczestniczyło kilkudziesięcioro nauczycieli z województw dolnośląskiego i opolskiego, przeprowadzone zostało w trybie zdalnym. Bazą spotkania była siedziba naszego partnera – Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Celem seminariów „Giganci nauki” jest zapoznawanie pedagogów z sylwetkami i osiągnięciami najważniejszych polskich naukowców i wynalazców oraz prezentowanie specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych IPN.

Tym razem program spotkania postanowiliśmy wpisać w kalendarz rocznicowy. Wykład pierwszy, wygłoszony przez prof. dr. hab. Piotra Franaszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcony był Ignacemu Łukasiewiczowi – pionierowi przemysłu naftowego i społecznikowi, którego ogólnopolski Rok, w związku z dwusetną rocznicą urodzin, właśnie obchodzimy. Następnie dr Anna Lorenc z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zaprezentowała dorobek urodzonego 150 lat temu wynalazcy Jana Szczepanika w dziedzinie fotografii. Nasz trzeci ekspert, dr hab. prof. UO Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego, przedstawił sylwetkę Gabriela Narutowicza, zamordowanego 100 lat temu prezydenta Polski. W wykładzie wiele miejsca poświęcono mniej znanej twarzy Narutowicza, który był także – a może przede wszystkim – hydrotechnikiem, projektantem elektrowni wodnych o europejskiej renomie oraz przedsiębiorcą. Ostatnią prelekcję, poświęconą Hugonowi Steinhausowi, wygłosił prof. dr hab. Marek Bożejko z Uniwersytetu Wrocławskiego. Opowieść o wielkim matematyku i wynalazcy, oparta także na osobistych wspomnieniach spotkań ze Steinhausem, który zmarł we Wrocławiu 50 lat temu, stanowiła mocny akcent regionalny.

Po tej wykładowej uczcie przeszliśmy do testu, sprawdzającego wiedzę uczestników o bohaterach seminarium. Następnie zaprezentowaliśmy materiały edukacyjne IPN, poświęcone „Gigantom nauki”. Infografiki, podręczniki „Swego nie znacie”, karty edukacyjne, specjalne wydanie gry „Znaj znak” wkrótce trafią do szkół uczestników szkolenia. Mamy nadzieję, że dzięki temu o polskich wynalazcach, konstruktorach i innowatorach dowiedzą się – i to na masową skalę – dolnośląscy uczniowie.

Wydarzenie podsumowały wystąpienia p. o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu dr Katarzyny Pawlak-Weiss oraz wicedyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu Haliny Nawrotek.

dr Piotr Ruciński

Opcje strony