logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych w Polsce Północno-Wschodniej

Ze wstępu:

W ubiegłym roku świętowaliśmy 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dziś chciałbym przypomnieć walkę rolników o swoje prawa. W ślad za strajkującymi robotnikami, zaczęli oni organizować się w niezależne związki zawodowe.

Ich droga była trudniejsza, niż ta przebyta przez robotników, a kolejne wnioski o rejestrację związku odrzucane przez władze komunistyczne. Dwa najważniejsze wydarzenia prowadzące do powstania rolniczej „Solidarności” to podpisanie porozumień rzeszowsko-ustrzyckich oraz zjazd zjednoczeniowy w Poznaniu 8–9 marca 1981 roku. Od tego momentu na szeroką skalę rozpoczęła się budowa struktur organizacyjnych.

Chcąc oddać hołd i upamiętnić wkład rolników w budowanie wolnej, demokratycznej Polski, składam na Państwa ręce materiały edukacyjne #KluczDoHistorii. Znajdą tam Państwo wybór fotografii ukazujących działalność NSZZ RI „Solidarność” na Białostocczyźnie. Żywię głęboką nadzieję, że niniejsze wydawnictwo będzie przydatne zarówno nauczycielom jak i innym odbiorcom chcącym poznać działania, które wpłynęły na upadek systemu komunistycznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony