logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wykład Ewy Siemaszko „Rzeź wołyńska – specyfika i postgenocydalne skutki” – Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście, 8 października 2015

8 października br. odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście. Gościem klubu była Ewa Siemaszko, która przedstawiła wykład pt. „Rzeź wołyńska – specyfika i postgenocydalne skutki”.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Hotelu Scandic w Gdańsku. Słowo wstępne wygłosił Krzysztof Drażba, kierujący pracą Referatu Edukacji Historycznej. Główny wątek wykładu Ewy Siemaszko poświęcony został historii rzezi wołyńskiej, ponadto prelegentka poruszyła tematy aktualnej recepcji wydarzenia i polityce historycznej współczesnej Ukrainy. Wśród gości, którzy zabrali głos po wykładzie obecni byli świadkowie wydarzeń. Przedstawili swoje wspomnienia z dzieciństwa oraz refleksje na temat polityki państwa względem pamięci o rzezi wołyńskiej.

***

W 2013 roku CBOS sprawdził stan wiedzy Polaków na temat rzezi wołyńskiej. Wyniki badań pokazały niestety, że jest ona nikła. 47 proc. badanych nie wie, kto był sprawcą, a kto ofiarą zbrodni na Wołyniu. Jedynie 30 proc. respondentów wiedziało, że ofiarami byli Polacy. Wydarzenia, które miały miejsce na terenach Małopolski Wschodniej i Wołynia w latach 1943–1944, bardzo długo nie istniały w świadomości zbiorowej Polaków, mimo że jest to jedna z największych zbrodni dokonanych na ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Historycy szacują, że w wyniku działań Ukraińskiej Powstańczej Armii i przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej mogło zginąć nawet ponad 100 tysięcy Polaków.

Jednym z pierwszych badaczy, którzy zaczęli przywracać pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej, jest Ewa Siemaszko (ur. 1947), publicystka, działaczka społeczna, a przede wszystkim autorka dwutomowej książki napisanej wspólnie z ojcem Władysławem Siemaszką Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939–1945 (2000), w 2002 roku uhonorowanej Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. W 2011 roku oboje autorzy zostali nagrodzeni tytułem „Kustosza Pamięci Narodowej”.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony