logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

 

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju to projekt edukacyjno-sportowy, którego celem jest upamiętnienie i rozpowszechnianie wiedzy o marszach śmierci, do których w styczniu 1945 roku naziści zmuszali więźniów w ramach ewakuacji obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz–Birkenau. Realizowany jest on na trasie Oświęcim-Gliwice. Pierwsza edycja wydarzenia, której organizatorem był Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, odbyła się w 2020 roku. Trasę przebyła wówczas w sztafetach młodzież z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic przy wsparciu policjantów Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach i innych śląskich miast. W 2021 roku do głównych organizatorów wydarzenia dołączył Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. 

W czwartek 21 stycznia 2021 r. ruszy II Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniający w szczególności 76 rocznicę marszu śmierci na trasie Oświęcim – Gliwice. Tegoroczne wydarzenie ze względów epidemiologicznych będzie posiadać formę odmienną od zeszłorocznej - w sporej części zostanie przeniesione do Internetu. 21 stycznia 2021 roku nauczyciele z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic i Gliwic, z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, przemierzą trasę biegu od Oświęcimia do Gliwic, łącząc, wzorem zeszłorocznej edycji, dziewięć miejsc pamięci rozsianych po trasie symbolicznym ogniem pokoju pobranym wczesnym rankiem spod obozowej ściany śmierci w Oświęcimiu. W tym samym czasie w kierunku Wodzisławia Śląskiego uda się grupa piesza PTTK Radlin, czcząca w ten sposób od lat pamięć marszu śmierci pędzonego przez Niemców w tym kierunku.

Od 22 do 24 stycznia relację z biegu na trasie Oświęcim – Gliwice, w postaci dziewięciu specjalnie przygotowanych na tę okazję odcinków filmowych, będzie można śledzić na Facebooku Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Odcinki filmowe będą, obok relacji, ładunkiem wiedzy na temat marszów śmierci ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pamięci w Oświęcimiu, Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach, które realizatorzy projektu łączą światłem pokoju. Każdy z odcinków opatrzony będzie pytaniami konkursowymi  z atrakcyjnymi nagrodami (szczegóły w regulaminie konkursu do pobrania).

Z kolei 28 stycznia 2021 roku w auli im. Sługi Bożego ks. Jana Machy chorzowskiego Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko odbędzie się sesja popularno–naukowa będąca jednocześnie podsumowaniem projektu z premierą filmowego reportażu, okazją do ogłoszenia i wręczenia nagród konkursowych oraz planowanym spotkaniem z jednym ze świadków historii. Konferencja będzie miała charakter hybrydowy lub w całości zostanie przeprowadzona online, w zależności od epidemiologicznej sytuacji w kraju. Zapraszamy wszystkich do udziału w naszym projekcie, by uczcić pamięć  tych,  którzy w mroźne styczniowe dni 1945 roku zostali zmuszeni pod karą śmierci do morderczych marszów przez niemieckiego okupanta.

Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebook Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, gdzie można znaleźć kronikę zeszłorocznego biegu, bieżące informacje z tegorocznej edycji oraz szczegółowe informacje o naszych patronach i partnerach w realizacji projektu, których lista sięga kilkudziesięciu instytucji.