logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

I sesja II edycji projektu edukacyjnego "Kresy Zachodnie w II Rzeczpospolitej Polskiej"

Witam Was w II edycji projektu edukacyjnego KZ. Właśnie przed wami I sesja. Niestety w tym roku szkolnym nie dysponujemy platformą elearningową. Będę kierować do każdego z Was list z informacją o linku do wykładu, z prośbą o wykonanie zadania. W tej edycji chciałbym Was uaktywnić, bezpośrednio zaangażować w zbieranie informacji i materiałów, które pozwolą nam poprzez nasze media informować o materialnych i niematerialnych pozostałościach po II RP i po województwie śląskim w szczególności. Mieszkańcy Bielska-Białej w tym względzie będą mieć o tyle interesującą sytuację, iż przez środek obecnego miasta płynie rzeczka Biała, która była granicą nie tylko pomiędzy miastami Bielskiem i Białą ale również pomiędzy powiatami, województwami, diecezjami. Czy pozostały w tym pięknym mieście pamiątki biegnącej środkiem dzisiejszego miasta granicy? Analogiczna sytuacja jest w Bytomiu. Miasto pozostało po stronie niemieckiej. Czy są tam ślady przebiegu granicy? Ci z Was natomiast, których miejscowości w okresie przedwojennym były w województwie krakowskim lub kieleckim też będą mieć zadanie.

Zapraszam do odsłuchania wykładu prof. Andrzeja Drogonia, na temat kształtowania się struktur prawno-ustrojowych przez cały okres międzywojenny województwa śląskiego. Wysłuchajcie wykładu z uwagą, a następnie udzielcie mi krótkiej pisemnej odpowiedzi (max 5 zdań) – jak oceniacie rozwiązania prawno-ustrojowe woj. śląskiego, kształtujące się przez cały okres międzywojenny? Czy mogłyby być wzorem dla ustroju samorządowego dzisiejszych województw (max 3 zdania)? O odpowiedź na powyższe pytania proszę tych z Was, którzy mieszkają w miejscowościach od początku leżących w obrębie województwa śląskiego. Mieszkańców Sosnowca proszę o odpowiedź, czy w obliczu takich rozwiązań prawno-ustrojowych, jakie były realizowane w województwie śląskim  daliby się „skusić” zmianą przynależności z województwa kieleckiego, do którego Sosnowiec należał, czy pozostaliby jednak częścią województwa kieleckiego (max 5 zdań). Jakie korzyści uzyskał Sosnowiec z utworzenia 12 kwietnia 1928 powiatu grodzkiego (max 3 zdania). To pierwsza część zadania. Druga – aby każda drużyna poszukała na terenie rodzimej miejscowości obiekt – gmach użyteczności publicznej okresu międzywojennego, może to być również obiekt tzw. małej architektury np. rogatki miejskie, przejście graniczne, przedwojenny odcinek torów tramwajowych już od dawna nieeksploatowanych, itp. związany z II RP. Bardzo proszę o zrobienie od 1 do 3 zdjęć i przesłanie na mój adres. Proszę dołączyć krótką informację – historię sfotografowanego obiektu (max 5 zdań).  

Najciekawsze odpowiedzi, zdjęcia, historie obiektów znajdujących się na tych zdjęciach, będziemy publikować na naszych stronach (Facebook,  fanpage).

Wykład jest w 2 częściach. Z uwagi na to, że wykład opublikowany na You Tube jest niepubliczny, może po dwóch tygodniach być usunięty. Termin nadsyłania odpowiedzi minie 31 grudnia 2021 roku.

Serdecznie pozdrawiam

Marek Łukasik

koordynator projektu

marek.lukasik@ipn.gov.pl

Opcje strony