logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Kresy Zachodnie w II Rzeczpospolitej Polskiej

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji projektu edukacyjnego pt. Kresy Zachodnie. Skierowany on jest do młodzieży szkolnej – starszych klas szkół podstawowych, 7 i 8, ale przede wszystkim szkół ponadpodstawowych. W poprzedniej edycji skupiliśmy się na wydarzeniach lat 1922-1939. W roku szkolnym 2022/2023 chcemy przybliżyć uczniom sylwetki osób mocno związanych ze Śląskiem, nie tylko w okresie międzywojennym, ale w trakcie trwania wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Kiedyś powszechnie znane, a dziś zapomniane. W zbiorowej świadomości mocno zagościł Wojciech Korfanty. Na swoją pozycję zasłużył sobie pracą na rzecz Śląska i całej Ojczyzny. Ojciec niepodległości, ale również współtwórca fenomenu, jakim był powrót Śląska do Ojczyzny. Ma już ugruntowaną pozycję w panteonie bohaterów. Jest wiele innych postaci równie ciekawych, zasługujących na pamięć. Chcemy je przywrócić zbiorowej świadomości. Planujemy przedstawić w pięciu sesjach historię wybitnych osób zasługujących na przypomnienie. Chcemy uaktywnić młodzież za pomocą zadań – streszczenia wykładu z krótką refleksją o prezentowanym bohaterze oraz pracy finałowej – stworzenia filmu, audycji radiowej, lub projektu upamiętnienia jednego z pięciu prezentowanych bohaterów. Praca finałowa powinna odnosić się do jednej z pięciu postaci omówionych w całym cyklu.

Pojęcie Kresy Zachodnie zostało ukute na przełomie wieków XIX i XX i dotyczyło zachodnich rubieży zamieszkałych przez ludność polską. Obejmujemy nim również tereny, które przed I wojną światową wchodziły w skład dwóch różnych państw – II Rzeszy Niemieckiej i Austro-Węgier, a dziś tworzą województwo śląskie.

Dla tych uczestników, którzy aktywnie włączą się w projekt i nadeślą prace odnoszące się do wykładów i pracę finałową, przygotujemy dyplomy i nagrody.


Cele projektu:

  • zgłębianie wiedzy o historii swego województwa;
  • wyczulenie młodzieży na zabytkowy krajobraz;
  • rozbudzenie szacunek dla miejsc związanych z historią;
  • kształtowanie uczuć patriotycznych i szacunku dla dokonań minionych pokoleń;
  • rozwijanie pasji badawczej i poszukiwawczej;
  • rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
  • „przekuwanie” wiedzy i postaw patriotycznych w dzieło artystyczne.

 

Udział w projekcie należy zgłosić koordynatorowi za pomocą formularza dołączonego do regulaminu.

Dokumenty należy przesłać na adres:

Marek Łukasik IPN O/Katowice Miejsce Wykonywania Czynności Służbowych, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Piastowska 40 B, p. 212

lub drogą mailową w formie skanów na adres: marek.lukasik@ipn.gov.pl

w terminie do 30 listopada 2022 r.

koordynator: Marek Łukasik 32/ 207 05 69 / marek.lukasik@ipn.gov.pl