logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Henryka Sławika

To innowacyjna strefa edukacyjna IPN w samym centrum Katowic, położona blisko dworca PKP i w sąsiedztwie rynku, znajdująca się w zabytkowej kamienicy z 1896 r. przy ul. św. Jana 10.

W 1920 r. w budynku tym przez kilka miesięcy działał Polski Komitet Plebiscytowy na powiat katowicki, koordynujący na tym terenie kampanię plebiscytową z ramienia Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Zaplanowane na 20 marca 1921 r. głosowanie ludności Górnego Śląska zdecydować miało o przyszłej przynależności państwowej regionu – polskiej lub niemieckiej. Przystanek Historia działalność edukacyjną rozpoczął we wrześniu 2016 roku, a rok później stał się siedzibą Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Przystanek Historia jest miejscem rozwijania zainteresowań dla pasjonatów historii, uczniów, studentów, naukowców czy świadków minionych wydarzeń. W jego pomieszczeniach odbywają się zajęcia edukacyjne, prezentowane są wystawy, filmy dokumentalne oraz książki i gry wydawane przez IPN. Organizowane są także cykliczne spotkania z najnowszą historią Polski w tle, konferencje naukowe i popularnonaukowe oraz wiele innych ciekawych inicjatyw edukacyjnych. Patronem Przystanku Historia jest Henryk Sławik, uhonorowany tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”, prezes Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech, który zginął w obozie w Mauthausen 23 sierpnia 1944 r.

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, III piętro
 
tel. 32 207 07 00 / www.facebook.com/PrzystanekHistoriaKatowice
 

adres do korespondencji:

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, ul. Józefowska 102, 40-145 Katowice