logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Pamiętaj z nami o Powstaniach Śląskich!

Z okazji setnej rocznicy wybuchu II Powstania Ślaskiego katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do odbierania miniaturowej repliki sztandaru powstańczego "Tobie Polsko" (w formie proporczyka) oraz plakatów z sylwetkami wybranych powstańców i działaczy plebiscytowych.

Sztandar powstańczy „Tobie Polsko” wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Sztandar przemawia niezwykłą prostotą formy oraz bardzo nośnym, choć lapidarnym hasłem, dlatego często trafia na okładki książek, zaproszenia, plakaty, itp., urastając niemalże do rangi symbolu wydarzeń, jakie rozgrywały się na Górnym Śląsku w latach 1919–1921.
 
Mamy do przekazania 50 sztuk miniaturowej repliki tego sztandaru. Są one do odebrania w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 (po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerami: 32 207 07 00, 32 207 07 13 lub 32 207 07 01).
 
Plakaty przypominają i upamiętniają wybranych bohaterów walk o przynależność Górnego Śląska do Polski. Przygotowane są w formacie A2, na podstawie koloryzowanych, archiwalnych fotografii. Projekt "Galeria plakatu powstańczego" katowicki oddział IPN realizuje od 2018 r. Do tej pory powstało 17 plakatów prezentujących osoby w różny sposób zaangażowane w działalność narodową na Górnym Śląsku. Z okazji setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego przypominamy przede wszystkim o dr. Andrzeju Mielęckim, lekarzu zamordowanym przez niemieckie bojówki w trakcie udzielania pomocy rannym w czasie ulicznych zamieszek w przeddzień wybuchu powstania, dr. Henryku Jarczyku – szefie Polskiego Komitetu Plebiscytowego na powiat katowicki, który bronił jego siedziby wraz ze współpracownikami przed atakiem Niemców 18 sierpnia 1920 r., Jadwidze Omańkowskiej – wybitnej działaczce społecznej i organizatorce ruchu kobiecego na Górnym Śląsku, kpt. Henryku Kalembie i ks. Janie Szymale – uczestnikach II i III powstania śląskiego oraz legendarnym "błękitnym generale" Józefie Hallerze.
 
Plakaty wydawane są do wyczerpania nakładu w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerami: 32 207 07 00, 32 207 07 13 lub 32 207 07 01.
 

Opcje strony