logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Andersowcy – z Buzułuku przez Aleksandrię i Bolonię po wolną Polskę​

W 80. rocznicę rozpoczęcia formowania się Polskiej Armii na Wschodzie Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie, którego zadaniem jest przygotowanie pracy plastycznej, zainspirowanej historią Drugiego Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Praca może przedstawiać zarówno pojedyncze wydarzenie, osoby, symbole, jak również stać się wizualną ilustracją stoczonych przez tę formację batalii, scenek rodzajowych czy w końcu drogi polskiego żołnierza z ZSRS przez Bliski Wschód, Ziemię Świętą, Egipt, Włochy do Wielkiej Brytanii.

Do udziału zapraszamy uczniów ze szkół podstawowych (klasy IV-VI) z terenu województwa świętokrzyskiego. Zgłoszenia należy przesyłać do 15 kwietnia 2021 r. na adres: ilona.religa@ipn.gov.pl.

Inspiracją do pracy twórczej, będącej tematem niniejszego konkursu, mogą stać się materiały edukacyjne IPN: komiks „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944. Bitwa pod Monte Cassino 1944 r.” oraz film animowany o misiu Wojtku.

Celem konkursu jest popularyzowanie i upowszechnienie wiedzy na temat żołnierzy Drugiego Korpusu Polskiego i gen. Władysława Andersa, jak również zapoznanie się z historią polskiego żołnierza oraz przebytą drogą z ZSRS do Wielkiej Brytanii.

Patronat honorowy nad konkursem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielce.

kontakt: Ilona Religa +48 696 826 381 w.102 / ilona.religa@ipn.gov.pl

Aktualności