logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Czwarta edycja akcji „Zapal znicz pamięci” – Kobiele Wielkie, Łódź i inne obszary wcielone w czasie okupacji do III Rzeszy, 18 października 2015 r.

W niedzielne południe 18 października 2015 r. zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci narodowej związanych z martyrologią obywateli polskich na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Była możliwość przesłania na adres znicz@radiomerkury.pl i znicz@dzieje.pl swojego komentarza, ciekawego zdjęcia dokumentujące akcję. Trafiały na stronę internetową Radia Merkury Poznań oraz do portalu dzieje.pl

Zanim był Katyń i Akcja AB – była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 r. Niemcy zamordowali tu 40 tys. Polaków.

W regionie łódzkim już po raz czwarty przywracaliśmy pamięć bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji było też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

W 2015 r. przypominaliśmy szczególnie o losach obrońców naszych granic w 1939 r. Wszystkich, którzy chcieli zapalić wspólnie znicz pamięci, zaprosiliśmy w niedzielę 18 października o godz. 12.00 do Kobiel Wielkich. Na tamtejszym cmentarzu pochowani są lotnicy z 55. Eskadry Bombowej: plut. pil. Czesław Borzęcki, por. obs. Tadeusz Frąckowiak i kpr. strz. Czesław Buziuk. Stanowili załogę bombowca PZL 23B „Karaś”, który wystartował w swój ostatni lot 3 września 1939 r. z lotniska w Maryninie k/Radzynia Podlaskiego. Ich celem było zbombardowanie niemieckich kolumn pancernych nacierających w rejonie Radomsko-Częstochowa. Po wykonaniu zadania, w drodze powrotnej „Karaś” został zestrzelony w rejonie wsi Olszynka. Wszyscy członkowie załogi zginęli.

W samej Łodzi – podobnie jak w ubiegłych latach – zapaliliśmy znicz pamięci na mogile przedstawicieli łódzkiej inteligencji, zamordowanych jesienią 1939 r., znajdującej się na cmentarzu komunalnym Doły przy ul. Smutnej.

Jak co roku, zachęcaliśmy do odnalezienia miejsc straceń i pomników w swojej okolicy.

 ***

„Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Uczestnicy akcji często nie tylko zapalają znicze, ale także organizują w swoich miejscowościach spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, krótkie prelekcje o wojennej historii, a rozgłośnie w swoich audycjach przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych. Co roku podczas akcji znicze zostają zapalone w około 300 miejscach.

foto: Marzena Kumosińska

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony