logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „Jan Paweł II i Kościół katolicki w PRL” – Łódź, 26 listopada 2015

W dniu 26 listopada 2015 r. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Jan Paweł II i Kościół katolicki w PRL”, zorganizowanego przez Oddział instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi. Wzięło w nim udział siedemnaście 3-osobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski. Ich prace konkursowe – projekt gazety szkolnej na temat tytułowy konkursu, zostały ocenionej najwyżej spośród 53 nadesłanych prac. Rankiem finaliści zwiedzili łódzką atrakcję turystyczną – Muzeum Kanału „Dętka”, następnie w zabytkowych wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego – siedziby Muzeum, przystąpili do testu z historii Kościoła katolickiego w PRL i biografii Jana Pawła II. 

Dziesięć drużyn, które zdobyły najwięcej punktów za rozwiązanie testu, rywalizowało ze sobą w kolejnej części, odpowiadając ustnie na losowane przez siebie pytania. W ostatnim etapie spotkały się trzy drużyny, które tym razem odpowiadały na pytania wylosowane przez członków komisji konkursowej w składzie: przewodnicząca – Kamila Sachnowska, zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN; Zofia Fenrych, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie; Milena Przybysz, pracownik OBEP IPN w Łodzi; Cezary Pawlak, historyk z Muzeum Miasta Łodzi oraz Grzegorz Wróbel, historyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

W toku zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Rawie Mazowieckiej, w składzie: Aleksandra Kucharska, Michał Kozieł, Michał Potrzebowski; II miejsce drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie w składzie: Szymon Brzeziński, Michał Kaźmierczak, Michał Woźniak; III miejsce drużyna z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie w składzie: Beata Krzemińska, Karina Łuszkiewicz, Jadwiga Umel. Zwycięzcom gratulujemy!

Konkurs zorganizowano w związku z  uchwałą Sejmu z 5 grudnia 2014 r. ustanawiającą rok 2015 Rokiem Jana Pawła II.

foto: Marzena Kumosińska

Pliki do pobrania

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony