logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „»Oto jest ktoś, kto odczytuje bolszewickie szyfry«. Jan Kowalewski na tle historii walki Polaków o niepodległość i budowy struktur państwa (1917–1921)” – Łódź, 18 grudnia 2020

Za nami finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „»Oto jest ktoś, kto odczytuje bolszewickie szyfry«. Jan Kowalewski na tle historii walki Polaków o niepodległość i budowy struktur państwa (1917–1921)”.

W związku z uchwałą Senatu RP z 17 października 2019 r. ustanawiającą rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zorganizował ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Oto jest ktoś, kto odczytuje bolszewickie szyfry”. Jan Kowalewski na tle historii walki Polaków o niepodległość i budowy struktur państwa (1917-1921).

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o postaci Jana Kowalewskiego oraz dziejach Polski w okresie walk o niepodległość i granice oraz wysiłku związanego z budową struktur państwowych.

Konkurs podzielony był na etapy. W ciągu ostatnich trzech tygodni uczniowie redagowali własną gazetę i nagrywali audycje radiowe o Janie Kowalewskim. Przedstawiali również swoją ocenę polityki II RP.

W piątek 18 grudnia 2020 r. odbył się finał konkursu, po raz pierwszy w formule online, z udziałem 11 najlepszych drużyn z:

I LO w Piotrkowie Trybunalskim

I LO w Kościanie

II LO w Tomaszowie Mazowieckim (dwie drużyny)

II LO w Warszawie

XIII LO w Szczecinie

LO ss. Niepokalanek w Szymanowie

XXVI LO w Łodzi

ZSO w Ozorkowie

ZSO w Szprotawie

ZZSP w Zgierzu

Za pomocą aplikacji Action Track uczniowie rozwiązywali test wiedzy z historii odradzającego się państwa polskiego i życiorysu Patrona Roku – Jana Kowalewskiego. W wyniku zaciętej rywalizacji, która zakończyła się dogrywką, zwycięzcami konkursu została drużyna z XIII LO w Szczecinie. II miejsce przypadło drużynie z II LO w Tomaszowie Mazowieckim, a III drużynie z I LO w Piotrkowie Trybunalskim. Gratulujemy!​

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony