logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Szkolenie „Jak uczyć o II wojnie światowej? Zagłada Romów i Sinti w Europie” – Łódź, 15 października 2022

15 października 2022 r. w siedzibie Instytutu Europejskiego w Łodzi odbyły się szkolenia dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych Jak uczyć o IIj wojnie światowej? Zagłada Romów i Sinti w Europie, zorganizowane przez łódzki pion edukacji IPN. Spotkanie rozpoczęło się dyskusją z Janem Wiśniewskim, romskim muzykiem, na temat kultury, tradycji i tożsamości romskiej. Rozmowie towarzyszył krótki koncert pieśni. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu Agnieszki Caban (UW, Fundacja „W stronę dialogu”) na temat polityki antyromskiej w nazistowskich Niemczech i losów społeczności romskich na terenach znajdujących się pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej. Z kolei Andrzej Grzegorczyk (MTN w Łodzi) przybliżył historię tzw. obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Ostatnim punktem szkolenia były warsztaty z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych opracowanych przez łódzkich edukatorów IPN, poświęconych romskiej zagładzie: wystawy „Zagłada Romów i Sinti w Europie” oraz ćwiczeń do wystawy.

Tragedia społeczności romskich w okresie II wojny światowej jest dotąd najsłabiej zbadaną częścią historii ludobójstw dokonanych przez nazistowskie Niemcy.

Fot. Katarzyna Helik

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

Opcje strony