logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Projekt edukacyjny „IPN Młodych”

1 czerwca 2022 r., w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, został zainicjowany projekt edukacyjny pod nazwą „IPN Młodych” (#ipnmłodych).

W siedzibie Oddziału IPN w Lublinie, w kilku różnych miejscach, licznie zgromadzoną młodzież zaprosiliśmy do udziału w wielu różnych aktywnościach historycznych i artystycznych.

W ramach bloku zatytułowanego „Z orłem na czapce” zaprezentowano ekspozycję złożoną z kolekcji pracowników naszego oddziału, pasjonujących się historią także prywatnie. Dzięki temu młodzi ludzie mogli poznać barwę i broń szlachty polskiej w XVII w., mundur żołnierza II Rzeczypospolitej oraz ubiór polskiego partyzanta z lat 1942-1956.

Księgarnia IPN zmieniła się w Pokój Zagadek i Centrum Prasowe. Dzieci mogły rozwiązać serię zagadek, poznając przy tym losy pilota Eugeniusza Kasprzaka, natomiast młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie i lubelskiego XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru otrzymała akredytacje i fotografowała całe wydarzenie, a ich zdjęcia trafiły na profile społecznościowe IPN.

Grzegorz Sztal z Muzeum ZNAKI CZASU zaprezentował eksponaty związane z orężem wojskowym, druki, fotografie, karty pocztowe, listy, zegary i przedmioty codziennego użytku sprzed lat. Do drużyny organizatorów dołączyło również Muzeum Narodowe w Lublinie.

Uczniowie Zespół Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie wzięli udział w warsztatach rysowania komiksu, które poprowadził Maciej Pałka - ilustrator oraz twórca komiksów i gier. Młodzi artyści nie tylko rysowali, ale też pracowali nad koncepcją opowieści, jaką chcą przedstawić, a efektami ich pracy były animacja, komiks i kolorowanka. Przygotowali również pierwszą powieść graficzną opartą na faktach pt. „Kopistka” Zaza, a ppor. SG Piotr Waseńczuk z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w historycznym mundurze  Korpusu Ochrony Pogranicza, przybliżył im historię tej formacji. Zaprezentowano również komiks pt. „Kowboj”, prezentujący losy Zbigniewa Matysiaka, jednego z „Zaporczyków”. Jego twórcą jest jedenastoletnia Basia Mierzejewska, a świeżo wydrukowane egzemplarze, wydane przez Oddział IPN w Lublinie, otrzymała autorka,  jej rodzina oraz uczniowie biorący udział w warsztatach.

Z kolei parking IPN zamieniono w galerię i pracownię malarską. Powstał mural przedstawiający postacie historyczne, jak również panorama Lwowa i Lublina, zaś najmłodsi malowali kolorowankę historyczną.

Wyjątkowe zainteresowanie wzbudziła, przygotowana w sali konferencyjnej IPN, ekspozycja „Codzienność młodych w PRL, czyli jak spędzano wolny czas”, na której zaprezentowano m.in. kroniki filmowe, bajki, zabawki, książki którymi młodzi ludzie pasjonowali się ponad 30 lat temu. Hitem okazały się gry komputerowe z początków lat 90. - jak się okazało - interesujące także po trzech dekadach.

W ramach projektu #ipnmłodych, podczas warsztatów i prezentacji „Lubelscy pasjonaci nauki”, pracownik IPN przedstawił sylwetki i dokonania wynalazców, odkrywców, naukowców i modernizatorów pochodzących z Lubelszczyzny. Choć sami często nieznani, wnieśli niemały wkład w światową naukę i technikę. Przy okazji można było obejrzeć wystawę prac Marcina Lisowskiego, przedstawiających znanych Lublinian oraz poznać „tajemnice pieniądza” zaprezentowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie.

Kolejną atrakcją projektu była mobilna gra terenowa „O wilkach mowa”, podczas której uczestnicy wcielając się w rolę konspiratorów, mogli poczuć się jak członkowie oddziału Stanisława Łukasika „Rysia”, poznając przy tym powojenną historię Lublina. W grze uczestniczyła młodzież ze szkół w Rudzie Hucie i Białej Podlaskiej, a zwycięzców nagrodzililiśmy historycznymi grami i komiksami.

Chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Projektu, jak również licznie przybyłym młodym uczestnikom… bez Was nie byłoby #ipnmłodych!

Opcje strony