logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zajęcia edukacyjne „Wrześniowe drogi” - Tomaszów Lubelski, 15 września 2023 r.

W 84. rocznicę działań wojennych w 1939 r. na Ziemi Tomaszowskiej pracownicy OBEN IPN w Lublinie przeprowadzili zajęcia edukacyjne „Wrześniowe drogi”.

15 września 2023 r., w ramach Przystanku Historia IPN, na terenie Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, około 1300 dzieci i młodzieży z tomaszowskich szkół podstawowych i średnich wzięło udział w wielu różnych aktywnościach:

Zajęcia edukacyjne dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych pt. „Zwierzęca brygada”, przybliżające historię niezwykłych zwierząt, które towarzyszyły polskim żołnierzom  na wszystkich frontach II wojny światowej.

Żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży z udziałem członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień ‘39”, podczas której prezentowany był sprzęt, wyposażenie i umundurowanie Wojska Polskiego z okresu II wojny światowej, a uczestnicy dowiedzieli się wielu szczegółów na temat działań wojennych w okolicach Tomaszowa Lubelskiego we wrześniu 1939 r.

Otwarta lekcja historii dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych i szkół średnich, z udziałem dr. Andrzeja Gładysza ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień ‘39”, na temat agresji niemieckiej i sowieckiej we wrześniu 1939 roku.

Prezentacja wystawy IPN pt. „Sportowcy-patrioci II RP” połączona z prelekcją tematyczną dla dzieci i młodzieży oraz testem wiedzy.

Gra terenowa dla młodzieży „Śladami tomaszowskich miejsc pamięci”, kończąca się wizytą w Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego w Tomaszowie Lubelskim, zwieńczoną testem wiedzy w temacie  „Terror komunistyczny i opór zbrojny w powiecie Tomaszów Lubelski (1944-1956)”.


Opcje strony