logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Spotkania z historią” dla osadzonych w Areszcie Śledczym we Wrocławiu – 17 sierpnia 2021 r.

We wtorek 17 sierpnia br. odbyły kolejne z zajęć edukacyjnych organizowanych dla osadzonych w Areszcie Śledczym we Wrocławiu (ul. Świebodzka 1). Tematyka spotkania nawiązywała do obchodzonej 15 lipca – rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej również Cudem nad Wisłą. Ta bitwa rozgrywająca się w dniach 13 – 25 pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 r. zdecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko – bolszewickiej. Dla strony polskiej był to moment przełomu. Od czasu bowiem zakończenia kampanii kijowskiej armia polska zmuszona została przez oddziały sowieckie do odwrotu. Zwycięstwo Wojska Polskiego wzmocnionego liczną rzeszą ochotników i kolejne sukcesy oręża polskiego pozwoliły powstrzymać grożące Polsce niebezpieczeństwo i odeprzeć armię wroga na wschód. Poza zachowaniem niepodległości Rzeczypospolitej – Polacy udaremnili marsz Armii Czerwonej na zachód i rozprzestrzenianie się idei komunistycznej rewolucji w Europie.

        

O znaczeniu i doniosłości Warszawskiej Wiktorii świadczy zaliczenie jej przez brytyjskiego polityka i dyplomatę Edgara D’Abernona – do jednej z osiemnastu przełomowych bitew w dziejach świata.   

 Program zorganizowanych w areszcie zajęć obejmował wykład: „Niepodległość wywalczona w bojach”  oraz prezentację filmu dokumentalnego: „Cud nad Wisłą”  (Produkcja: Polska; Rok produkcji: 2008. Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Nowak – Tyszowiecki).

 Podjęty temat przyjęty został z  dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Potwierdziły to zarówno pytania, jak i opinie wyrażane po zakończeniu zajęć oraz głosy o potrzebie kontynuacji tego typu spotkań sprzyjających pogłębieniu wiedzy z zakresu najnowszych dziejów Polski.

 

Tekst: dr Stanisław A. Bogaczewicz

Fotografie: mjr Grażyna Lozia

Opcje strony