logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Podsumowanie konkursu wiedzy "Dzieje nauki i techniki polskiej" w roku szkolnym 2021/2022

W roku szkolnym 2021/2022 do konkursu zgłosiło się z terenu województwa śląskiego 14 drużyn z 11 szkół podstawowych i 5 drużyn z 5 szkół ponadpodstawowych. Łącznie 71 osób, w tym 24 ze szkół ponadpodstawowych. 13 nauczycieli – opiekunów zaangażowało się w to przedsięwzięcie edukacyjne. Wszystkie tegoroczne prace spełniły wymagania stawiane przez regulamin. Zgodnie z kryteriami zamieszczonymi w regulaminie, o miejscu w końcowej klasyfikacji decyduje ilość uzyskanych punktów. Aby zostać sklasyfikowanym na pierwszym miejscu należało zdobyć więcej niż 110 punktów na 120 możliwych. Na drugim miejscu plasują się drużyny z ilością punktów od 99 do 110, na trzecim od 83 do 98, czwartym od 67 do 82, piątym od 49 do 66. W takiej sytuacji może zaistnieć okoliczność sklasyfikowania kilku drużyn na jednym miejscu. Tak też się stało. W grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła jedna prezentacja, a drugie aż pięć. Natomiast trzecie miejsce osiem. Nikogo nie sklasyfikowano na 4 i 5 miejscu. W grupie szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął jeden film, drugie trzy filmy, trzecie jeden. Nikt więc również nie został sklasyfikowany na pozostałych, czwartym i piątym miejscu. Świadczy to wysokim poziomie prac. Zdecydowana większość prezentacji opowiada o postaciach mało lub w ogóle nieznanych.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła SP im. Orła Białego w Kulejach za prezentację pt. JÓZEF BOŻEK – „POLSKI STEPHENSON. Na drugim miejscu uplasowały się następujące szkoły: SP 22 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. St. Żeromskiego w Bielsku-Białej z prezentacją pt. STANISŁAW WOJCIECH ROGALSKI AS KONSTRUKTORSKI; ZSP nr 2 SP 25 w Rudzie Śląskiej z prezentacją pt. PROFESOR STEFAN BRYŁA I JEGO NIEZWYKŁE KONSTRUKCJE; 1 drużyna z SP 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu z prezentacją pt. POLSKI WYNALAZCA PIONIER LOTNICTWA I ŻEGLUGI PODWODNEJ; 2 drużyna z SP im Orła Białego w Kulejach z prezentacją pt. METODA CZOCHRALSKIEGO;SP im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu z prezentacją pt. KAZIMIERZ PRÓSZYŃSKI. Na trzecim miejscu sklasyfikowano: SP nr 8 w Zawierciu z prezentacją pt. NAPOLEON CYBULSKI (1854 – 1919); SP 10 w Dąbrowie Górniczej z prezentacją pt. OJCIEC MARZYCIEL I GENIALNY SYN – HISTORIA CZESŁAWA I TADEUSZA TAŃSKICH; SP 26 w Dąbrowie Górniczej z prezentacją pt. ADAM OSTASZEWSKI CZŁOWIEK, KTÓRY BARDZO CHCIAŁ LATAĆ; SP 33 w Dąbrowie Górniczej z prezentacja pt. ERNEST MALINOWSKI; SP 45 w Sosnowcu z prezentacją pt. LUXTORPEDA; 2 drużyna z SP 51 w Bytomiu z prezentacja pt. JÓZEF HOFMANN ZAPOMNIANY GENIUSZ; 3 drużyna z SP 51 w Bytomiu z prezentacją pt. RUDOLF STEFAN JAN WEIGEL BIOLOG I POLSKI UCZONY; SP w Miedźnej z prezentacja pt. MARIA SKLODOWSKA-CURIE.

W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął film pt. KOBIETA, KTÓRA ZATRZYMAŁA POCISKI nakręcony przez młodzież z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie, Drugie miejsce zajęły filmy pt. TADEUSZ SĘDZIMIR – JEGO ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ nakręcony w Zespole Szkół Łączności w Gliwicach, AUSTRIAK Z POCHODZENIA POLAK Z WYBORU nakręcony w II Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu, NA TROPIE TANKIETKI TKS nakręcony w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej, trzecie miejsce KAROL GODULA LEGENDA ŚLĄSKA nakręcony w Centrum Edukacji w Zabrzu. Należy zaznaczyć, ze wszystkie prezentacje i filmy zasługują na szczególną uwagę i warte są upowszechnienia jako pomoce dydaktyczne.

 • Stewania Kwołek
  Stewania Kwołek
 • Kadr z filmu o tankietce
  Kadr z filmu o tankietce
 • Kadr z filmu o Karolu Goduli
  Kadr z filmu o Karolu Goduli
 • Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru_Moment
  Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru_Moment
 • Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru_Moment 2
  Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru_Moment 2

 

Opcje strony