logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Gra edukacyjna „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1924”

Staraniem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstało narzędzie dydaktyczne, którego głównym elementem jest mapa historyczna II Rzeczypospolitej w latach 1918-1924 naniesiona na tradycyjne puzzle o wymiarach 120 x 96 cm (ułożenie 160 elementów zajmuje czteroosobowemu zespołowi ok. 15 minut). Mapie towarzyszą 24 karty ze zdjęciami archiwalnymi, opatrzonymi komentarzem historycznym systematyzującym wiedzę o wydarzeniach związanych z kształtowaniem się granic i struktur odradzającego się państwa polskiego.

Puzzle można wykorzystywać na lekcji historii jako ćwiczenie zapoznające uczniów z mapą historyczną lub jako grę edukacyjną z wykorzystaniem mapy i kart informacyjnych.

Gra nie jest dostępna w sprzedaży, Oddział IPN w Łodzi bezpłatnie udostępnia ją zainteresowanym szkołom i placówkom edukacyjnym. Warunkiem otrzymania gier w liczbie egzemplarzy umożliwiającej wykorzystanie ich w trakcie zajęć lekcyjnych jest wzięcie przez nauczyciela lub opiekuna udziału w organizowanym przez nas szkoleniu.​

 

 

Prezentacja wykonana przez jednego z uczestników 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi – nauczyciela, który otrzymał od nas materiały dydaktyczne dla uczniów szkoły, w której prowadzi zajęcia (komiks Major Hubal, gry „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1924” i „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”). To świetny materiał poglądowy. Polecamy!

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony