logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Gra edukacyjna „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”

Gra edukacyjna „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945” została opracowana przez historyków z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Jej tytuł nawiązuje do jednego z najbardziej znanych plakatów okresu II wojny światowej „Poland First to Fight”. Jego autorem był Marek Żuławski (1908–1985) – polski malarz, grafik, eseista i krytyk sztuki, zamieszkały w Wielkiej Brytanii.

Gra jest pomocą dydaktyczną, która ma służyć nauczycielom w przedstawieniu w atrakcyjnej dla ucznia formie historii II wojny światowej w kon­tekście udziału polskich formacji zbrojnych. Może zostać wykorzystana do utrwalenia wiadomości przekazywanych na lekcjach lub jako wprowa­dzenie do tematu. Gra jest oparta na mechanice prostej rozgrywki karcianej, która umożliwia jej wykorzystanie podczas jednej godziny lekcyjnej. W pudełku znajdują się: instrukcja gry, mapa historyczna, karty do gry oraz ich opisy zawierające informacje o formacjach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ich dowódcach oraz wydarzeniach, w których wzięły udział te formacje.

Gra nie jest przeznaczona do sprzedaży, jest przekazywana bezpłatnie zainteresowanym szkołom i placówkom edukacyjnym. Warunkiem otrzyma­nia gier w liczbie egzemplarzy umożliwiającej wykorzystanie ich w trakcie zajęć lekcyjnych jest wzięcie przez nauczyciela lub opiekuna udziału w szkoleniu organizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Prezentacja wykonana przez jednego z uczestników 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi – nauczyciela, który otrzymał od nas materiały dydaktyczne dla uczniów szkoły, w której prowadzi zajęcia (komiks Major Hubal, gry „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1924” i „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”). To świetny materiał poglądowy. Polecamy!

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony