logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Major Hubal

Komiks edukacyjny Major Hubal (narysowany przez Tomasza Kleszcza według scenariusza Bartłomieja Kluski) w atrakcyjnej formie powieści graficznej przedstawia losy mjr. Henryka Dobrzańskiego i Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Wydawnictwo skierowane jest do uczniów i nauczycieli, dystrybuowane jest bezpłatnie w placówkach oświatowych na terenie całego kraju. Publikacja jest dostępna również w postaci cyfrowej (patrz niżej).

Komiks w wersji papierowej można otrzymać w siedzibach Oddziału IPN w Łodzi oraz wysyłkowo (osoby zainteresowane wydawnictwem proszone są o kontakt pod adresem oben.lodz@ipn.gov.pl lub telefonicznie: 42 201 46 61).

Wydawnictwo zostało zaprezentowane 30 kwietnia 2021 r. – w 81. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego.

Zwiastun komiksu

 

Integralną częścią komiksu jest opracowanie Major Hubal. Ćwiczenia dydaktyczne do komiksu (dostępne w wersji cyfrowej). Pomaga ono wprowadzić czytelników w kontekst historyczny dziejów Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala. Składa się z ćwiczeń, infografiki i map. Do lektury zachęcamy nauczycieli oraz uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich, ale także wszystkie osoby zainteresowane losami mjr. Hubala.

Prezentacja wykonana przez jednego z uczestników 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi – nauczyciela, który otrzymał od nas materiały dydaktyczne dla uczniów szkoły, w której prowadzi zajęcia (komiks Major Hubal, gry „Walka o granice II Rzeczypospolitej 1918-1924” i „First to Fight. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1939-1945”). To świetny materiał poglądowy. Polecamy!

 

Zapraszamy do zapoznawania się z wersją elektroniczną komiksu, teraz również w języku niemieckim.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony